English

خبر شماره ۱۰۶۲

خبر شماره ۱۰۶۲

نوزدهمین جلسه کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش برگزار شد.

مشاهده: ۱۰۲     انتشار: ۱۳۹۹/۲/۱۶

نوزدهمین جلسه‌ی کمیته ملی اخلاق و دومین جلسه کار گروه وزارتی اخلاق در پژوهش با ساختار جدید، در روز سه ‌شنبه مورخ 1399.2.16 با حضور معاون محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، قائم مقام ایشان، دبیر و سایر اعضاء و مشاورین محترم کمیته در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تشکیل شد.

در این جلسه گزارش کوتاهی از فعالیت های دبیرخانه کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش درخصوص پژوهش های مرتبط در حوزه پاندمی کرونا، شامل رصد حدود 1700 مصوبه اخلاقی طرح های مرتبط با COVID-19، تعلیق برخی کمیته های اخلاق در پژوهش متخلف به دلیل تصویب طرح های پژوهشی غیر علمی و غیر استاندارد و لغو مصوبه و توقف اجرای حدود 20 طرح پژوهشی با همکاری و هماهنگی معاونین پژوهشی دانشگاه ها، ارائه گردید و مقرر شد درخصوص فعالیت پژوهشی و درمانی واحدهای غیردانشگاهی و یا دانشگاه های غیر پزشکی در قالب داروهای گیاهی و طب سنتی تصمیم گیری شود.

در ادامه جلسه گزارش کوتاهی از بررسی پرونده تخلفات پژوهشی صورت گرفته در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور رئیس و معاون محترم پژوهشی آن دانشگاه و مدعی علیه جهت بیان دفاعیات خود، مطرح و درخصوص آن تصمیم گیری شد.

`راهنمای مراقبت و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در امور علمی` و `راهنمای اخلاق در پژوهش بر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی` تصویب و مقرر شد جهت تصویب و ابلاغ به دفتر وزارتی ارسال گردد.

` دستورالعمل نحوه تشکیل، روش کار و شرح وظایف کارگروه های اخلاق در پژوهش ` پس از دریافت نظرات و ویرایش و در صورت تایید و تصویب در جلسه آتی کارگروه، جهت تصویب و ابلاغ به دفتر وزارتی ارسال خواهد شد.

تماس با ما

تلفن: ۸۱۴۵۵۶۱۸-۰۲۱
ایمیل: ethics@behdasht.gov.ir
گذاشتن پیغام: فرم

تهران- شهرک قدس (غرب)- بین فلامک جنوبی و زرافشان، خیابان سیمای ایران- ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، بلوک A، طبقه سیزدهم

آمار وب سایت

توجه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق کمیته ملی اخلاق معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و هرگونه استفاده از محتوای این سایت با ذکر منبع بلامانع است. ارجاع به طرح‌های پژوهشی و پایان‌ها باید قالب استاندارد علمی انجام شود.